Wyszukiwanie

Licznik

Liczba wy鈍ietle:
1058753

Nasze kąpielisko

Kąpielisko koło "Rybakówki"

Niedaleko Borowego Młyna, nad jeziorem Gwiazda, mieści się nasze kąpielisko. Piasek, czysta woda, słoneczko.... . Mam na myśli kąpielisko koło tzw. "Rybakówki". Tubylcy powiedzą turystom jak tam dojść. Zawsze jest gdzie pojść, aby się wykąpać. Ale pech (albo i szczęście?) chciał, że byłem w Łąkiem, tam dopiero jest kąpielisko! Bajka! Albo dwie stanice dla kajakarzy nad Brdą, w Gminie Przechlewo! Super! Mam prośbę do naszych Włodarzy: "a może by tak zrobić coś podobnego u nas?" Byłoby pięknie. Pewnie zaraz usłyszę: tak, to możliwe, ale fundusze! No cóż, trzeba je zdobyć! Życzę powodzenia! Jakby co, to ja chętnie się dołożę! Powodzenia! To przecież dla naszych dzieci i turystów!   

Zamek w Człuchowie

Zamek w Człuchowie

Najcenniejszym zabytkiem w Człuchowie i regionie jest zespół zamku pokrzyżackiego, który do naszych czasów przetrwał w formie szczątkowej, ale świadczy o potędze i wielkości pierwotnego założenia. Dodam tutaj, że nasze tereny zawsze należały do ziemi człuchowskiej – nigdy do chojnickiej lub bytowskiej. Do tego warto wspomnieć, iż Borowy Młyn zawsze był wsią książęcą, krzyżacką lub królewską – w przeciwieństwie do innych, sąsiednich, wsi – szlacheckich lub rycerskich. Borowy Młyn zawsze był wsią najważniejszą. To miłe.

Wzniesiony w Człuchowie zamek był drugą co do wielkości warownią krzyżacką po Malborku – siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu i siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrod. Krzyżacy rezydujący w zamku człuchowskim brali udział w bitwie pod Grunwaldem pod sztandarem 52 chorągwi - większość nie powróciła z pola walki.

Budowę zamku rozpoczęto po 1312 roku, kiedy Zakon kupił Człuchów od synów Mikołaja z Ponieca (ostatniego polskiego kasztelana w Szczytnie koło Przechlewa), a zakończono przypuszczalnie około 1365 roku. Położona pod osłoną potężnej twierdzy osada szybko się rozwijała. 19 czerwca 1348 roku Człuchów otrzymał prawa miejskie.

Na początku wojny trzynastoletniej, w 1454 roku władzę na zamku przejęli starostowie polscy, a Człuchów od 1466 roku stał się miastem królewskim i siedzibą starostwa. Odtąd potężna twierdza ponad 300 lat stała na straży północno – zachodniej granicy Polski, która biegła 20 km na zachód od Człuchowa.

Po pożarze miasta w 1786 roku przystąpiono do rozbiórki zabudowań przedzamczy. Po kolejnym pożarze w 1793 roku, mieszkańcy otrzymali od króla Fryderyka Wilhelma II pozwolenie na rozbiórkę murów zamkowych, a uzyskaną cegłę przeznaczyli na odbudowę spalonych domów. W 1811 roku ukazało się rozporządzenie rejencji o ochronie ruin zamku.

O dawnej świetności świadczy dziś potężna wieża zamku wysokiego (46 m), z której można oglądać panoramę Człuchowa i okolic. W latach 1826 - 1828 na fundamentach kaplicy zamkowej wybudowany został kościół ewangelicki, a wieżę zamieniono na dzwonnicę. W 1844 roku zmieniono zwieńczenie wieży na wysoki krenelaż. Dla dzwonnika i turystów wybite zostało wejście u dołu wieży i wykonano drewniane schody, gdyż pierwotnie wejście znajdowało się na wysokości 16 m z sąsiedniego budynku.

Do dziś przetrwały mury, wieża i nie odkryte do dziś podziemia (dodam, iż legend narosło tu więcej, niż mam włosów na głowie). Ze względu na małą aktywność samorządową zamek nie był przez wiele lat restaurowany od czasu pożaru, który strawił Człuchów za Fryderyka Wilhelma II, a który to pozwolił mieszkańcom rozebrać zamek na odbudowę miasta.

Zamek składał się z czterech części: trzech przedzamczy oraz zamku głównego, posiadającego dziedziniec. Przedzamcze zachodnie, przez które wjeżdżało się do środka, zawierało stajnie, wartownie, zbrojownię i spichrze. Podzamcze północne przeznaczone było na wartownie i mieszkania dla części załogi, a wschodnie posiadało zabudowania gospodarskie. W zamku głównym znajdowały się pomieszczenie dla rycerzy zakonnych i księży, sypialnie, jadalnie oraz kaplica. Każda osobna część zamku ogrodzona była murem, ponadto całość otoczono dodatkowym murem, zbudowanym z głazów granitowych i cegieł, które otaczała fosa i okoliczne jeziora.

Zamek posiadał 11 bram i 9 baszt, lecz najpotężniejszą jego częścią była wieża, wysokości 46 metrów i o murze grubości do 5 metrów. Prowadziło do niej jedno wejście, 16 metrów nad ziemią (dziś wykute u podstawy), z piętra sąsiedniego zamku głównego. W piwnicach wieży znajdowały się lochy dla więźniów i studnia. Sama wieża miała służyć jako miejsce ostatniego oporu załogi w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela.

Obecnie trwają prace budowlane, których celem jest ponowne udostępnienie zamku turystom. Prace te mają trwać do 31 grudnia 2012 r. 

Orzeł bielik

Orzeł bielik w locie

W końcu udało mi się go "upolować"! I to gdzie??? Latał sobie wspaniale nad parafialną łąką. Piękny! Prawda?

 

Orzeł Bielik zwyczajny – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych.

Cechy gatunku:

Największy ptak szponiasty północnej Europy. Charakterystyczna sylwetka charakteryzuje się masywnością, długimi i szerokimi skrzydłami o prostych, równoległych brzegach. Samice są nieznacznie większe od samców, lecz w upierzeniu nie ma różnic między płciami. Grzbiet i brzuch ciemnobrunatne. U dorosłych ptaków głowa i szyja jasnobeżowa. Ptaki młode są całe ciemnobrunatne o czerwonobrązowym łuskowaniu. Na spodzie u nasady skrzydeł mają białe pióra. Ogon krótki, układający się w wachlarz, klinowaty, początkowo ciemny, z każdym rokiem staje się coraz bardziej biały, by po 5–6 latach stać się śnieżnobiały. U niewybarwionych ptaków na płaszczu, brzuchu i skrzydłach zobaczyć można białe pióra. Po 5 latach wykształca się całkowicie dorosła szata, oprócz głowy, która jasna jest dopiero po 8-10 latach. Dziób mocny, ciemnoszary u młodych, jaśnieje z wiekiem do jasnożółtego lub koloru kości słoniowej u 4-letnich ptaków, woskówka żółta. Nogi żółte i mocne, zakończone silnymi szponami służącymi do rozrywania ciała, skok do połowy nieopierzony. Wyjątkowo spotkać można bardzo jasne odmiany płowo-beżowe. Bieliki są większe od orła przedniego, ale mniejsze od bielika amerykańskiego, który ma śnieżnobiałą głowę.

Wymiary:

Długość:

  • ·         ciała : ok. 85–95 cm
  • ·         czaszki: 13,2 cm
  • ·         w tym dzioba: 6,9 cm
  • ·         rozpiętość skrzydeł : samce do 220 cm, samice do 240 cm
  • ·         waga : samce 3,5–4,5 kg, samice 4–6 kg

Cudowne lasy i jeziora

Okolice Katarzynek

Gochy to kraina dziewiczych las闚 i jezior. Tu naprawd mo積a odetchn望! Grzyby, jagody, bor闚ki.... Tutaj to normalka. Je郵i jeste zm璚zony codziennym trudem, miastem, ha豉sem - to przyje盥瘸j na Gochy, do Borowego M造na, do Stolicy Goch闚. W naszych lasach mozna zobaczy nie tylko rzadkie ro郵iny, krzewy drzewa, ale te sporo zwierzyny le郾ej: dziki, sarny, je瞠, jelenie, muflony i wiele innych. Tu ma豉 uwaga: chodz帷 po lesie - szanuj go. Ten 鈍iat stworzy B鏬 dla nas ludzi, by鄉y zachwycali si jego pi瘯nem!

JESZCZE O NASZYCH JEZIORACH

Lilie wodne

Nasze jeziora s naprawd 郵iczne. Kiedy b璠ziesz w璠rowa po naszych lasach, czasami Twoim oczom mo瞠 ukaza si taki oto widok. Czy ten 鈍iat nie jest pi瘯ny?

Zach鏚 s這鎍a w Borowym M造nie

Zach鏚 s這鎍a nad jez. Gwiazda

Takie zachody s這鎍a nad jeziorem Gwiazda widoczne s tylko u nas. Zreszt sam zobacz! Zapraszamy do nas!

Jeszcze inna ciekawostka dla zmotoryzowanych

Stara WARSZAWA

W Borowym M造nie s jeszcze inne ciekawostki. Jakie? Samochody! Ale takie zobaczy mo積a tylko u nas! Ponownie zapraszam do Stolicy Goch闚!

安i皻a

字oda, I Tydzie Wielkiego Postu
Rok B, II
Dzie Powszedni

Sonda

Jak cz瘰to odmawiasz r騜aniec?

Codziennie

Kilka razy w tygodniu

Bardzo rzadko, okazjonalnie

Powiem szczerze: wcale!


Statystyki

www.stat.4u.pl

D德i瘯