Dąb Wojsław w Mikorowie

14 lipca 2012 r. odbyła się w Mikorowie piękna Impreza. Otóż odsłonięto tam wspaniały pomnik przyrody - jest to dąb szypułkowy, ma 641 lat. Został nazwany imieniem: WOJSŁAW. Jego wysokość to 25 m, obwód pnia - 710 cm, a średnica korony to 23 m. Mikorowo to parafia, której byłem poprzednio proboszczem. Wspaniali ludzie! Dąb byłby pewnie zapomniany, gdyby nie działania tamtejszego pana leśniczego - Bogdana Sójki i jego żony Henryki. W tym miejscu chciałbym powiedzieć o dwóch sprawach. Po pierwsze dziękuję za to, że zostałem "Ojcem Chrzestnym" tego cudownego pomnika, bo mieszkałem w jego pobliżu prawie dwa lata. I po drugie - jedźcie tam - jest naprawdę wspaniały. Mikorowo zyskało na randze. A tak na marginesie - to dodam, że inne, ponoć starsze dęby zostają trochę w tyle. Według mnie jest starszy o około 30 - 40 lat. Ale to zostawiam specjalistom z tej dziedziny. A ja dziękuję za awans do ojca chrzestnego. Dziękuję także władzom gminy Czarna Dąbrówka za pomoc w tej inwestycji, z Panem Wójtem, Janem Klasą, na czele. Niech Wam Bóg błogosławi!

USTKA

EL - PORT

Pochodz z Gdyni. Tam si urodzi貫m i wychowa貫m. Pojecha貫m pewnego dnia do Ustki, nad morze. Szuka貫m pla篡 zachodniej i znalaz貫m. Ale......,  znalaz貫m co jeszcze. Biuro EL - PORTU!!! A zdrugiej strony taki napis i taki oto budynek. Ci, kt鏎zy go napisali chyba mieli racj!? Ustka jest pi瘯na, ale ten port, hmmmmmmm...........????

SCHODY DO NIEBA

Morze Ba速yckie

B璠帷 nad morzem, wzi掖em aparat fotograficzny i pstrykn掖em. Zobaczy貫m schody do nieba, naprawd! B鏬 jest wsz璠zie obecny. Naszym zadaniem jest zobaczy GO w drugim cz這wieku i przyrodzie! I oby tak si sta這!!!

SZCZYRZYC

Opactwo Ojc闚 Cysters闚 w Szczyrzycu

Na pocz徠ku wrze郾ia 2005 r.odwozi貫m do nowicjatu pewnego m這dzie鎍a do Rzeszowa.Postanowi貫m wi璚 zrobi sobie ma造 urlop. Dojecha貫m najpierw do Opactwa Ojc闚 Cysters闚 w Szczyrzycu, na po逝dniu Polski. Opactwo to zosta這 za這穎ne w 1234 r. W 2006 roku to w豉郾ie Oni prowadzili nasze parafialne rekolekcje przed sierpniowym odpustem. Bogu niech b璠 dzi瘯i za nie!

GA挑ZINA PODHALA

Figura Matki Bo瞠j w Lud幟ierzu

Od cysters闚 pojecha貫m do Lud幟ierza, na Podhalu. Postanowi貫m swoje troski i rado軼i zostawi Matce Bo瞠j, Kr鏊owej Podhala. To sanktuarium jest bardzo drogie naszym Braciom G鏎alom z Tatr i Podhala. Warto tam pojecha. Matko , miej nas w swojej opiece.

NA 印﹖KU

A to ja w kopalni w璕la w Rydu速owach. Wyci庵am g鏎nik闚 na wierch.

Z Lud幟ierza pojecha貫m na 奸御k, do moich przyjaci馧 - Hanys闚. Wspaniali ludzie. 砰cz ka盥emu, by znalaz w 篡ciu przyjaciela, takiego od serca. Przyja潯 to najwi瘯szy dar, jaki daje Nam B鏬. I to jest prawda! Chcesz mie przyjaciela? B康 przyjacielem!. To proste. Tylko nie m闚, 瞠 ludzie s 幢i. W ka盥ym tkwi jakie dobro, tylko trzeba otworzy bardzo szeroko oczy.

名I邛O SAPERA

Pomnik poleg造ch saper闚 w Brzegu

23 kwietnia 2006 r. dow鏚ca jednostki w Brzegu (1 Brzeska Brygada Saper闚) zaprosi mnie na 鈍i皻o sapera. Powodem by gr鏏 trzech poleg造ch saper闚, kt鏎y mie軼i si obok naszego ko軼io豉. Szuka貫m jakiejkolwiek informacji na ich temat i znalaz貫m: s逝篡li w 10 batalionie 1 Brygady Saper闚. Zgin瘭i rozerwani min 16 sierpnia 1945 r. Niech odpoczywaj w pokoju. A Panu Pu趾ownikowi, Z.W鎩towi, oraz Ksi璠zu Majorowi, Grzegorzowi Krupskiemu i tamtejszemu Pastorowi wyra瘸m t drog moje wyrazy wdzi璚zno軼i. B鏬 Wam zap豉. To by造 bardzo mile sp璠zone chwile.

KOPERNIKOWSKI FROMBORK

Katedra we Fromborku

Miko豉ja Kopernika nie trzeba nikomu przedstawia. Dotar貫m do Fromborka. To w豉郾ie tam sp璠zi on cz窷 swojego 篡cia. Wspania豉 wycieczka. Planetarium, katedra, gr鏏 Kopernika. Dzi瘯i swoim badaniom stwierdzi on, 瞠 ziemia jest okr庵豉 i kr捫y wok馧 s這鎍a. Znana teoria. Nie wiem czy jednak wiecie, 瞠 Pismo 鈍i皻e te m闚i, 瞠 ziemia jest okr庵豉? Naprawd! Zach璚am do czytania Biblii. Cudowna Ksi璕a! Ksi璕a 篡cia! Codziennie kilka minut Tej Lektury! Na tym mo瞠sz tylko skorzysta! Mi貫go i owocnego czytania. Tak dla ciekawostki: Krzysztof Kolumb 瞠glowa po Atlantyku, wierz帷, 瞠 ziemia jest okr庵豉. W tym celu pos逝篡 si cytatem z Biblii: Iz 40,22! Ciekawe prawda?!

KWIDZY I B. DOROTA

Cela b. Doroty

W swoich w璠r闚kach po naszej Ojczy幡ie dotar貫m te do Kwidzynia. Mie軼i si tam katedra - zamek. Cudowna 鈍i徠ynia. Sama historia. Za o速arzem g堯wnym jest tam ma豉 cela, w kt鏎ej kaza豉 si zamurowa b. Dorota z M徠ow闚. Po co? Po to w豉郾ie, aby Jej ofiara dla Boga by豉 jeszcze wi瘯sza. Im wi璚ej ofiary w naszym 篡ciu, tym ono jest bardziej warto軼iowe. My chyba za cz瘰to narzekamy, 瞠 to 篡cie idzie nam pod g鏎. Pi徠kowy post? To to dla niekt鏎ych istna tragedia. R騜aniec, Pismo 鈍i皻e? Ile to czasu stracimy! I tak dalej.......

Zapraszam do Kwidzynia! Ofiara ubogaca nasze 篡cie. Pami皻aj o tym!

TEMPLARIUSZE W CZAPLINKU

Ruiny zamku Templariuszy w Czaplinku

Czaplinek to ma豉 miejscowo嗆 po這穎na na Pojezierzu Drawskim. W 1286 r. Ksi捫 wielkopolski przekaza Templariuszom ziemie po這穎ne w okolicach jeziora Drawsko. To w豉郾ie tu Zakon zbudowa swoj komandori. Obecnie jest tam dosy ciekawe muzeum Zakonu Templariuszy. Warto ruszy si z domu i zobaczy troch historii, a ta jest nader ciekawa. Po drodze wst徙 do Bornego Sulinowa. Warto!