FORMALNO列I ZWI╴ANE Z ZAWARCIEM SAKRAMENTU MAㄞE垶TWA

Zawarcie zwi您ku ma鹵e雟kiego to bardzo wa積a chwila 篡cia dwojga ludzi, kt鏎ych po陰czy豉 mi這嗆. Wi捫e si to jednak z pewnymi przygotowaniami, kt鏎e nazw „przyziemnymi”. Ale po kolei.

Data 郵ubu

Kandydaci do zawarcia ma鹵e雟twa winni zg這si ten zamiar swojemu proboszczowi co najmniej 3 miesi帷e przed dat zamierzonego 郵ubu. Najpierw trzeba ustali dat 郵ubu w豉郾ie ze swoim duszpasterzem, a potem zarezerwowa sobie jaki lokal na zabaw (nigdy odwrotnie!). Proboszczowi mo瞠 czasem nie pasowa termin 郵ubu. I co wtedy? W parafii jest wiele innych zaj耩 pastoralnych.

Miejsce 郵ubu

Biskup diecezjalny podtrzyma w Diecezji Pelpli雟kiej zwyczaj zawierania ma鹵e雟twa w parafii sta貫go lub tymczasowego zamieszkania narzeczonej. Oczywi軼ie, 瞠 郵ub mo瞠 odby si tak瞠 w innej parafii, ale zawsze za zgod proboszcza parafii narzeczonej.

Dokumenty

Wspomnia貫m, 瞠 do kancelarii parafialnej nale篡 zg這si si co najmniej 3 miesi帷e przed dat zamierzonego 郵ubu. Jakie dokumenty trzeba mie ze sob? Proboszczowi nale篡 pokaza:

·        Dow鏚 osobisty

·        Metryka chrztu (naj鈍ie窺zej daty); nie mo瞠 by wystawiona wcze郾iej ni 3 miesi帷e przed przyj軼iem do kancelarii

·        安iadectwo bierzmowania (cz瘰to data i miejsce tego sakramentu s umieszczone na metryce chrztu)

·        安iadectwo uko鎍zenia nauk przedma鹵e雟kich  (wielu m這dych odbywa je w szkole, na lekcjach religii, w ostatniej klasie szko造 鈔edniej)

·        Ksero ostatniego 鈍iadectwa szkolnego, na kt鏎ym jest ocena z religii (cz瘰to jest to 鈍iadectwo uko鎍zenia szko造)

·        Zna dat przyj璚ia pierwszej komunii 鈍i皻ej (a z tym s ogromne k這poty!)

Sprawa jest u豉twiona, je郵i kt鏎e z narzeczonych pochodzi z parafii, gdzie ma odby si 郵ub. Wtedy dokumenty te znajdzie sobie w ksi璕ach parafialnych duszpasterz.

Protok馧

W kancelarii parafialnej zostaje spisany z narzeczonymi tzw. protok馧 przedma鹵e雟ki. To nic innego jak rozmowa kanoniczna maj帷a na celu wyeliminowanie wszelkich przeszk鏚 do ma鹵e雟twa. Od proboszcza kandydaci do ma鹵e雟twa dostaj kilka dokument闚:

·        Kartka do spowiedzi przed郵ubnej. Odbywa si ona dwa razy. Pierwszy – po wizycie w kancelarii, druga – w przeddzie 郵ubu lub w dniu 郵ubu. Pierwsza spowied powinna by spowiedzi generaln (z ca貫go 篡cia).

·        Skierowanie na trzy nauki przed郵ubne w poradnictwie rodzinnym. W Borowym M造nie prawo do ich g這szenia maj: Pan Jerzy Reszka oraz Pani Danuta Pych Lipi雟ka.

·        Skierowanie na trzy nauki przed郵ubne, kt鏎e g這si proboszcz. On te wyznacza ich termin. Dotycz one teologii ma鹵e雟twa, etyki oraz liturgii.

·        Pro軸a o wyg這szenie zapowiedzi. Dostaje j osoba, kt鏎a nie mieszka w parafii, gdzie ma odby si 郵ub.

Wszystkie wy瞠j wymienione dokumenty musz wr鏂i do proboszcza.

奸ub konkordatowy

Przed 郵ubem ko軼ielnym, narzeczeni musz wzi望 tak瞠 郵ub cywilny. Istnieje jednak inna mo磧iwo嗆: 郵ub konkordatowy. Polega on na tym, i narzeczeni nie zawieraj 郵ubu cywilnego, ale odbywa si on tylko w ko軼iele. Potrzebne jest tu jednak za鈍iadczenie z Urz璠u Stanu Cywilnego jednego z narzeczonych. Zg豉szaj帷 si do USC trzeba mie ze sob dow鏚 osobisty oraz metryk urodzenia. Tu ma豉 uwaga: dokument 闚 jest wa積y tylko trzy miesi帷e, st康 warto i嗆 po niego, ale tak by nie straci wa積o軼i przed 郵ubem. Dokument ten powinien trafi do proboszcza na 2 tygodnie przed 郵ubem.

SYPANIE RY狹

I ostania uwaga - sypanie ry簑. Ry to dar Bo篡, a my cz瘰to go marnujemy. Sypiemy na m這dych! O zgrozo!!! To to dar Boga, to to zbo瞠!!! Czy kto wyrzuca chleb na 鄉ieci? Ludzie, co my robimy??? Rzu熯ie na m這dych pieni康ze - przydadz im si!!! Ale nie ry - dar Boga!!!

Sobota, II Tydzie Adwentu Rok B, II Dzie Powszedn