URZ.ZENIE I WYSTR粑 KO列IOx

Bardzo cz瘰to zdarza si, 瞠 r騜nym uroczysto軼iom ko軼ielnym towarzysz niezliczone pomys造 udekorowania 鈍i徠yni. Niejednokrotnie przed zawarciem sakramentu ma鹵e雟twa przyje盥瘸 profesjonalna firma, aby upi瘯szy ko軼i馧. W strojeniu ko軼io豉 trzeba jednak zachowa kilka zasad. Nie s one wymys貫m proboszcz闚. Zasady te dotycz ca貫go Ko軼io豉 katolickiego. Mo積a je znale潭 w nast瘼uj帷ych dokumentach ko軼ielnych:

·        Kodeks Prawa Kanonicznego (og這szony przez papie瘸 Jana Paw豉 II 25 stycznia 1983 r.)

·        Nowe og鏊ne wprowadzenie do Msza逝 rzymskiego (zatwierdzone przez Kongregacj Kultu Bo瞠go i Dyscypliny Sakrament闚 6 listopada 2003 r.)

·        Dekrety Biskupa Pelpli雟kiego J. E. Jana Bernarda Szlagi

C騜 to s za zasady? Oto one:

·        安i徠ynie i przedmioty zwi您ane z kultem Bo篡m winny by prawdziwie godne i pi瘯ne, stanowi帷 jednocze郾ie znaki i symbole rzeczywisto軼i nadprzyrodzonych.

·        W wystroju ko軼io豉 nale篡 d捫y raczej do szlachetnej prostoty ni do przepychu. W doborze element闚 zdobniczych nale篡 dba o prawdziwo嗆 rzeczy, a ponadto zmierza do tego, by te elementy s逝篡造 pouczaniu wiernych i odpowiada造 godno軼i miejsca 鈍i皻ego.

·        Nie mo積a wi璚 w wystroju ko軼io豉 i dekoracji stosowa 瘸dnych sztucznych kwiat闚 i jakichkolwiek imitacji nawet najpi瘯niej wygl康aj帷ych.

·        Nie mo積a ustawia w ko軼iele dekoracji, kt鏎e na co dzie nie s zwi您ane z przestrzeni sakraln, np. baloniki czy aluminiowy stojak na nuty z przypi皻ym bukietem kwiat闚 itp. Ko軼i馧 dekoruje si tylko i wy陰cznie bukietami kwiat闚 prawdziwych! I jeszcze jedna uwaga: dla narzeczonych w naszej Parafii przeznaczone s fotele, a tych si nie dekoruje!!!  To tak dla przypomnienia, bo w豉軼iciele kwiaciarni maj z tym du瞠 problemy!

·        O速arz, na kt鏎ym pod sakramentalnymi znakami uobecnia si Ofiara krzy瘸, jest tak瞠 sto貫m Pa雟kim, jest najwa積iejszym „meblem” 鈍i徠yni, jest wyobra瞠niem Chrystusa. O速arz jest tak瞠 o鈔odkiem dzi瘯czynienia, kt鏎e si spe軟ia przez sprawowanie Eucharystii.

·        Przy tym tylko o速arzu nale篡 odt康 sprawowa 鈍i皻e obrz璠y. Aby za uwaga wiernych nie odrywa豉 si od nowego o速arza, dawny o速arz (tzw. „przedsoborowy”) nie powinien by specjalnie przyozdabiany.

·        Dekoracja kwiatowa o速arza zawsze winna by umiarkowana.

·        O速arz musi by widoczny w ca貫j okaza這軼i, nie mo積a go zas豉nia 瘸dnymi kwiatami, mog one sta z boku, ale nigdy przed o速arzem lub na o速arzu (jest to niedopuszczalne!). Na mensie o速arza bowiem mo積a umieszcza tylko te przedmioty, kt鏎e s konieczne przy sprawowaniu Mszy 鈍i皻ej, a na pewno nie s nimi kwiaty!

·        W okresie Adwentu nale篡 zdobi o速arz kwiatami z umiarem odpowiadaj帷ym charakterowi tego czasu, bez uprzedzania pe軟ej 鈍i徠ecznej rado軼i p造n帷ej z Narodzenia Pa雟kiego.

·        Zakazuje si przyozdabia o速arza kwiatami w okresie Wielkiego Postu. Wyj徠ek od tej zasady stanowi: Niedziela Laetare (4 niedziela Wielkiego Postu), uroczysto軼i i 鈍i皻a.

字oda, XXVIII Tydzie zwyk造 Rok A, I 安i皻o 鈍. ㄆk